Viktig høring om finansiering av pensjon i private barnehager

Viktig høring om finansiering av pensjon i private barnehager

Et bredt flertall på Stortinget ble i mai enig om prinsippene for fremtidig finansiering av private barnehager. En måned senere ble bestillingen fra nasjonalforsamlingen overkjørt av Kunnskapsdepartementet. Senest 30. september 2025 kan du si din mening om saken.

Si din mening – send inn høringssvar

Forskiften er på høring med frist 30. september. Det er viktig at så mange som mulig vil ta seg tid til å svare.

I høringen er det lagt opp til at høringsinstansene skal være ja, nei eller vet ikke på mer enn 50 spørsmål.

Hvis du har lyst til å svare, men synes dette blir for omfattende, kan du velge å svare på noen av spørsmålene.

Under har PBL plukket ut noen av de viktigste spørsmålene – med korte oppsummeringer av PBLs svar (klikk på spørsmålene):

Barnehager, ansatte, foreldre og andre høringsinstanser som ønsker det, kan gjerne la seg inspirere av PBLs argumentasjon. I tillegg har det en ekstra verdi om du beskriver mulige konsekvenser for egen virksomhet dersom kontroversielle forslag blir realisert.

Les PBLs høringssvar.

Send høringssvar 

Les publiserte høringssvar

Hva har skjedd i saken?

  1. Et bredt flertall på Stortinget ble i mai enig om et nytt barnehageforlik. Dette skulle blant annet legge til rette for at private barnehager fortsatt kan tilby like gode pensjonsordninger som kommunale barnehager.
  2. Kunnskapsdepartementet sendte deretter forslag til nye finansieringsforskrift ut på høring. Forslaget bryter på vesentlige punkter fundamentalt med stortingsflertallets klare bestilling.
  3. PBL har gjort beregninger som anslår at 8 av 10 medlemsbarnehager ikke vil få dekket sine dokumenterte pensjonsutgifter med departementets forslag.  
  4. Uten likeverdig finansering risikerer populære private barnehager å måtte kutte i tilbudene – og mange vil stå i fare for å måtte legge ned virksomheten.
  5. Saken er nå ute på høring. Både barnehager, ansatte, foreldre og kommuner oppfordres til å si sin mening.

Hva mer kan du gjøre? 

  1. Inviter en politiker til din barnehage for å informere om situasjonen. Ønsker du hjelp til å få i stand et besøk av politker og evt. media, ta kontakt med PBL på info@pbl.no
  2. Bidra til at din kommune leverer et bra høringssvar. Gjør politikerne i kommunen er oppmerksom på hvilken effekt den foreslåtte forskiften har på barnehagene, og særlig retten til dekning av pensjonsutgifter. Ønsker du hjelp til å ta kontakt med kommunepolitikerne, ta kontakt med PBL på info@pbl.no, eller ring oss på 75553700. 
  3. Send oss video. Vi ønsker å få frem barnehagenes stemme i denne høringen, og deler derfor videoer der dere selv sier noe om hva departementets forslag vil kunne bety for deres barnehager. Få noen til å filme deg (mobil i høydeformat) der du forklarer konsekvensen og hva du tenker om forskift på høring. Send inn video til info@pbl.no, og kontakt oss gjerne i forkant hvis du har spørsmål. 

Hva sier barnehagene? 

Mange barnehager er rystet over Kunnskapsdepartementets forslag og forteller om alvorlige konsekvenser hvis forskriften blir vedtatt. 

Christian Fredrik Solberg, Bonderudbakken gårdsbarnehage

Tove Rygh De Flon, Kråkeby barnehage

Christian Sæter Gulbrandsen, Hagebyen barnehage

Therese Børke, Mormors have barnehage

Lena Ødemark, Prestebakke Naturbarnehage

Gerd Gåskjenn Askeland, Preg Barnehagene Lyngbø

 

Barnehageforliket

I november 2024 ble et stortingsflertall bestående av Ap, Sp, Høyre, Venstre, KrF og Pasientfokus enige om en barnehageavtale. Der heter det: «Partiene er enige om at forslaget skal legge til rette for god barnehagedrift, at private barnehager skal ha forutsigbare rammevilkår og en sunn og bærekraftig økonomi.»

Intensjonene i barnehageavtalen ble stadfestet og konkretisert i et nytt barnehageforlik på Stortinget 14. mai 2025. Forliket skulle sikre et langsiktig og godt regelverk som kan stå seg over tid og med vekslende stortingsflertall.