Medlemsfordeler

Se smakebiter på hva du kan få som medlem av PBL.

Bli medlem

PBLs åpningstider:
08.00 - 16.00


Bli medlem av PBL i dag!

 

PBL: 2300 medlemmer

Private barnehagers
interesseorganisasjon


PBL-A: 1577 medlemmer 

Private barnehagers egen
Arbeidsgiverorganisasjon

PBL-styret møter statsråd Kristin Halvorsen onsdag

Onsdag morgen får kunnskapsminister Kristin Halvorsen en oppdatering på utfordringene med finansieringen av private barnehager, når hun er gjest i styremøtet til Private Barnehagers Landsforbund.

Av: Informasjonsavelingen     24.01.2012

Det er PBL som har invitert statsråden. Bakgrunnen er de store utfordringene sektoren står overfor, etter at kommunene overtok ansvaret for finansieringen fra 1. januar 2011. 

Kutt i budsjettene til kommunale barnehager. Reduksjon i tilskuddene til private barnehager. Og kommuner og fylkesmenn som ikke følger reglene i det nye lovverket om finansiering av private barnehager – med den konsekvens at barnehagene får mindre penger å drive gode barnehager for enn tidligere. Det er noen av konsekvensene av det nye finansieringsregimet.

PBL har hatt jevnlig kontakt med Kunnskapsdepartementet og også den politiske ledelsen i departementet om utfordringene.

PBL er glad for at statsråden nå ønsker å møte styret for å få oppdatert informasjon og dokumentasjon om status i sektoren, slik Private Barnehagers Landsforbund observerer den per dags dato.

I disse dager kunngjør mange kommuner sine tilskuddsatser for 2012, samtidig som tilskuddene for 2011 fortsatt er uavklarte i mange kommuner.

Hva mener du PBL bør ta opp med statsråden? Hva fungerer bra og hva fungerer dårlig i det nye finansieringssystemet?

Tips gjerne PBL, helst innen kl 15.00 tirsdag, på info@pbl.no.