Stor eller liten barnehage? Gårdsbarnehage, musikkbarnehage eller idrettsbarnehage? Avdelings- eller basebarnehage? Privat eller offentlig barnehage?
Valgene er mange for avgangselevene ved landets førskolelærerutdanninger, og andre barnehagerelevante utdanninger, som i løpet av de neste månedene skal ta det store steget ut i yrkeslivet.
Bydeler og kommuner
Torsdag arrangerte Fylkesmannen i Oslo og Akershus, i samarbeid med bydeler i Oslo, kommuner i Akershus og Høgskolen i Oslo karrieredag for studenter ved førskolelærerutdanningen.
En rekke kommuner og bydeler stilte med egne stands. Flere private barnehageaktører var også representert. I tillegg markedsførte altså Private Barnehagers Landsforbund sine over 2.100 medlemsbarnehager fra en egen stand.
Det var Hanne Kvaløsæter fra administrasjonen i Private Barnehagers Landsforbund og styrer Linda Dragseth Fraurud i barnehagen Ragnas Hage i Oslo. Begge er førskolelærere med lang fartstid fra private barnehager. Dragseth Fraurud ble sågar kåret til Årets barnehageleder 2009.
Fra standen orienterte de førskolelærerstudentene om hvorfor de burde søke jobb i akkurat private barnehager.
PBL fronter Barnehagesøket
Det ble blant annet fokusert på de gode skussmålene private barnehager får i undersøkelser, både blant foreldre og ansatte. Det ble også vist til det store mangfoldet av innhold og pedagogiske retninger i private barnehager, samt at det ble opplyst om tariffområdet PBL-A og den ekstra tryggheten en slik avtale utgjør for barnehagens ansatte.
I tillegg ble Barnehagesøket på www.barnehage.no tungt markedsført. I Barnehagesøket kan jobbsøkere og alle andre finne en komplett oversikt over alle medlemsbarnehagene i PBL – samt annonser for ledige stillinger og ledige plasser i disse.
PBL oppfordrer derfor barnehagene til å bruke Barnehagesøket aktivt. I et marked hvor det i mange områder av landet er stor kamp om arbeidskraften, er dette en velegnet og gratis markedsføringskanal for barnehagen.
Les også: Profiler din barnehage gratis i Barnehagesøket
Noe over 100 studenter besøkte karrieredagen ved Høgskolen i Oslo.
PS! Se også artikkelen «Dette vil fremtidens førskolelærere ha», fra karrieredagen på Høgskolen i Oslo, på barnehage.no.